Kam se plavit

Prázdninové víkendy, kdy je Orlík kapacitně vytížen, se můžete dostat do situace, kde Vás někdo bude napomínat, že někde kotvit nemůžete. V zásadě můžete kotvit kdekoliv, kde není zákaz. Pokud se budete řídit kotvišti dle doporučeného textu, bude to o.k. Jinak, když u břehu nejsou chaty, kempy a je opuštěn je to taktéž o.k a to je naštěstí většina břehu. V žádném případě se s lidmi, kteří by Vás bez jakéhokoliv oprávnění vykazovali od břehu nehádejte. V klidu zakotvěte, případně řekněte, že za chvíli odplouváte.


Při výběru místa zakotvení si nechte více prostoru kolem „sebe“,
bude se Vám snadněji vyplouvat.


(k níže uvedenému textu, dostanete na lodi mapu, nepovažujte je za zcela přesný , něco může být jinak, protože některá místa jsem již 2 roky nestihl navštívit a vše se stále mění)

1. Vodní dílo – přehrada Orlík (hráz)

2. Popelíky – kemp nejblíže hrázi, ze strany od hráze je ovšem zákaz vplutí, sice  bych to zde neměl psát,ale pokud poplujete až  bezprostředně k Orlické hrázi (asi je to za „zákaz vplutí“), a zakotvíte na chvíli 2-3 h schováni v Popelícké zátoce, můžete se těšit z klidného zakotvení schovaného případným větrům a vlnám od motorových lodí.Je to místo ,kde oficiálně kotví lodě ,které chtějí převézt přes hráz dolů po vodě na Slapy (čekají na převoz výtahem). V kempu je chválená samoobslužná restaurace a atrakce na vodě pro děti a „údajně i atrakce pro děti na břehu“. Dosažitelná je hezká vyhlídka „Milada“ asi 1,5km. Kotvení zde je  Vaše riziko…, ale já tam krátkodobě kotvím.

3. Hřebeny – zátoka s velkým molem pro lodě, při zakotvení doporučujeme zakotvit u břehu ne u mola, docela větrná zátoka , je zde kiosek , příjemné posezení.Bohužel musím napsat,že poslední dobou je zde často zavřeno….škoda.

4. Loužek –  kemp je to hezký, na procházku , ale jinak zde nic k občerstvení nečekejte, nevím , co se stalo , ale bohužel nejhezčí posezení v restauraci na Orlíku bohužel v zimě někdo podpálil, ???

5. Trhovky – Bor – poměrně dobré kotvení,ale pozor na několik lodí na bójích před kotvištěm,je to v podstatě konec kempu Trhovky, Wc používejte v kempu (nerudní chataři), 5 min. do restaurace na „T“ nebo Las Vegas – příjemná procházka, doporučuji !

6. Trhovky – výhodou je ,že je zde téměř prázdno (bez lodí) – bezproblémové zakotvení, je zde poměrně mělko , blízko k potravinám ,kioskům a restauracím, je to trochu otevřené k větrům,ale jinak o.k.

7. Lavičky – z vody jsou vidět karavany, při příjezdu se držte vpravo a vjeďte až za molo (po pravé straně) s loděmi nakonec zátoky, klidné kotvení ,kousek do kiosku, (pozor na nerudné rybáře) (aktualizace …velmi dlouho jsem zde nebyl , takže nevím,co se změnilo )

8. Luh – dlouhá zátoka za větru ne moc vhodná (není krytá), kotvení kdekoliv, kde není „zákaz kotvení“, bez občerstvení

9. Vystrkov – z vody se jeví jako když vytáhli starý parník na břeh, zde to neznám (byl jsem zde jednou na soukromé párty),ale přijde mi ,že je to pro uzavřenou komunitu, můžete to zkusit vlevo od mola, možnost procházky do Sporthotelu Orlík (trochu dražší)

10. Podskalí – vaše stanoviště, odkud vyplouváte . DOPORUĆUJI OBĚD ČI VEČEŘI !!!  v restauraci Loděnice asi 80m od recepce Podskalí , velké porce (specializace „minutky“) Jinak musím  podotknout,že sociální zařízení (WC,sprchy) u nás na Podskalí je nejlepší na celém Orlíku, sprchu zaplatíte na recepci kempu, v případě špatného počasí lze v recepci objednat vytápěnou chatičku pro 4os.

11. „koupání“ – za tepla příjemné koupání ,klidné místo většinou bez lodí (ne o víkendy)

12. Tvrz Holešice – dlouhá zátoka s kotvením na samém konci, do kopečka velmi příjemná restaurace –  VELMI DOBŘE ZDE VAŘÍ !!!, kotvení chráněné proti vlnám ,ale pozor – při silném větru foukajícím směrem do zátoky zde vzniká větrná tryska, která velmi znesnadní opětovné vyplutí ze zátoky (to se děje málokdy), doporučuji navštívit. !!!

13. Jachtclub Radava – dnes již není místo pro vhodné zakotvení (aktualizace 22.1.2020)

14. Radava kemp –  kemp, který je vždy funkční  s několika restauracemi, kotvení na radavské pláži ,které není moc kryté větru a vln, o víkendu je zde větší počet lodí – , doporučuji kotvit více vpravo (za malým skokanským můstkem,který dávají přes léto do vody) ,je to tam „volnější“ – máte více času a prostoru při vyplutí, jsou zde 2 restaurace,které si úspěšně  konkurují ,  v obou vaří o.k. Letos kotvím vlevo od velkého mola, mezi plavebními znaky stání povoleno 24h, jen trochu pozor na kameny.

15. Pukňov – V zátoce je spousta lodí kotvících na bójích – opatrně při kotvení,v žádném případě nekotvěte u mola, nejlépe je zakotvit v pravo od mola(ven ze zátoky), je tam solidní písčitá pláž, pozor velká hloubka při házení kotvy,příjemná restaurace 100m od vody v lese, bohužel letos slyším jen špatné recenze…. možná se vzpamatují

16. Velký Vír – při kotvení na pravé straně zátoky dávejte pozor – ve vodě bývá při určitých hladinách mnoho velkých balvanů, je to blízko k restauraci (sám tam kotvím) ,ale  možná bezpečnější je zakotvit ne v této zátoce ,ale za poloostrovem směrem k Pukňovu (z druhé strany), bývá tam volno (mělko)- dobře se kotví i vyplouvá,(2min. do kempu přes kopec…uf), velký kemp s sprchami a WC, restaurace,kiosky, (aktualizováno : kemp funguje o.k. pouze o prázdniny, jinak jsou tam nějaké kiosky na posezení, které při krátké procházce objevíte)

17. Barandovská zátoka – Místa pro hosty jsou hned při připlouvání na čelech obou mol. Zde se dá stát buď bokem a nebo kolmo k molu na kotvě (zatím není mooringové lano) a nebo na druhém konci (mol) pod restaurací na obou molech jsou kolmá stání s lany.  Doporučujeme pomalé vplutí a pouze pokud jste si jistí s motorem a lodí .Pěkné místo ke kotvení. Pokud jdete do restaurace mariny, máte kotvení zdarma, dle vyjádření majitele.

18. Zámek Orlík – kotví se až za zámkem v zátoce ,je to vhodné pouze pro kratší zakotvení, často bývá problém s vytažením kotvy,která se zasekne ve dně za pařezy,(netahejte zbytečně kotvu po dně …jen ji vyhoďte a lehce dotáhněte), molo před zámkem vpravo nepoužívejte,jsou tam divný ? nechtěli nás tam nechat ani vyložit jednoho člena posádky na břeh,

19. Marina Orlík –  dá se kotvit hned vlevo za parníkovým molem při příjezdu,(2 min do Mariny přes velký kopec )

20. U pošty – dá se zde kotvit na levé straně při příjezdu do zátoky, počítejte s prudkým svahem !!! při cestě do obce Orlík, v obci Orlík dobře vaří a příjemná obsluha je v restauraci „U Cvrků“,

21. Dlouhá zátoka (před mostem) – téměř bez lodí ,jen občas zbloudilý rybář, nic zajímavého tu není snad jen to ticho,

Spolehlivě fungující kempy od května do září (vaše termíny) jsou Trhovky, Radava.

Podskalí do asi 15.9., Velký vír – 1.7.-31.8.  

předání lodí na kotvišti Podskalí:
Pavel Balog 603 352 656

rezervace, dotazy, kurzy, praktické zkoušky:
Petr Stehlík 736 506 787

email: yachtclub@seznam.cz